اگر نگاهی به اطراف خود بیاندازیم حتما توجهمان به انواع دوربین های پرتابل جلب خواهد شد. این نوع دوربین ها همه جا وجود دارند و استفاده از آنها بسیار آسان است. دوربین های پرتابل عموما در برنامه های خبری، فیلم برداری در خارج از استدیو، و حتی در فیلم برداری های کوتاه درون استودیو به طور فراوان مورد استفاده قرار می گیرند. در سایت رسانه فارسی خواهیم دید که این دوربین ها در شرایط متعددی کارایی دارند و ظرفیت آنها در اشکال تک سی سی دی تا اشکال سه سی سی دی که  با کیفیت ترین تصاویر را ارائه می دهند قابل استفاده می باشد.

مهمترین مزیت دوربین پرتابل

از ویژگی های مهم و مفید دوربین هایی که پرتابل هستند سهولت استفاده از آنها و انعطاف پذیری می باشد. این دوربین ها را می توان به روش های متعددی استفاده کرد. روش هایی که ساده و در دسترس هستند. می توان دوربین های پرتابل را با دست حمل کرد و تصویر برداری کرد، یا می توان از سه پایه مخصوص فیلم برداری استفاده کرد، یا حتی می توان آن را روی پایه ستونی یا بازوی چرثقیل گذاشت. بسته به هدف استفاده، شرایط استفاده نیز متفاوت خواهد بود. برخی از این دوربین های پرتابل از بخش های مجزا تشکیل شده اند که می توان آنها را از یکدیگر جدا کرد. با توجه به نوع کاربرد و نوع نیاز ما، می توان آنها را با تجهیزات گوناگونی همچون عدسی ها، نمایاب ها، و کنترل های مختلف تغییر داد.

 

مستند,ساخت مستند,آموزش فیلم سازی,فیلمبرداری,تصویربردار,دوربین های پرتابل

کاربرد دوربین های پرتابل

دوربین های پرتابل کاربرد های زیادی دارند که در این بخش از سایت رسانه فارسی می خواهیم به تعدادی از آنها استفاده کنیم. می توانیم از این دوربین ها با اتصال آنها به یک سوییچر یا با اتصال کابلی به یک دستگاه ضبط مجزا استفاده کرد. همچنین می توان انها را همراه با دستگاه های ضبط ویدئویی کوچک مثل های ایت، بتاکم اس پی، اس وی اچ اس، و ام آی آی نیز به کار برد.

این را هم بخوانید:
چرا قاب بندی نما مهم است؟

برای اینکه بتوان که دوربین های پرتابل را به جایی که تصاویر گرفته شده به آنجا فرستاده می شود وصل کرد باید از کابل های طولانی مثلا از نوع فیبر نوری استفاده کرد  و یا می توان برای سهولت استفاده و انعطاف پذیری بیشتر از فرستنده های رادیویی مادون قرمز بهره برد.

توصیه می کنیم از مطالب ارزشمند پست “برسی انواع دوربین های فیلمبرداری و کارایی آنها” که مرتبط با این موضوع است  استفاده کنید

منبع تغذیه در دوربین پرتابل

دوربین های پرتابل را می توان به طرق مختلف به کار انداخت. در سایت رسانه فارسی به تعدادی از این روش ها اشاره می کنیم:

  • از طریق باتری سرخود و متصل به دوربین
  • باتری کمری
  • باتری دوشی
  • باتری ماشین
  • منبع برق چه از دستگاهی دیگر و چه منبع برق خانگی

از جمله سایر منابع مورد نیاز می توان به این موارد اشاره کرد: Vdc (11-17) 12 یا  Vac (220/240) 115-120

 

مستند,ساخت مستند,آموزش فیلم سازی,فیلمبرداری,تصویربردار,دوربین های پرتابل

استفاده آسان از دوربین های پرتابل

سایت رسانه فارسی در این بخش تمایل دارد تا اطلاعاتی را در مورد نحوه استفاده از این دوربین ها را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد. این نوع دوربین ها هم به صورت تکی و مستقل و هم به همراه دوربین های دیگر که از طرق مختلف به دوربین های پرتابل وصل می شوند به کار گرفته می شوند. درست است که دوربین های پرتال خود به تنهایی قادر به ارائه تصاویر و صداهای با کیفیت می باشند، اما طبیعتا استفاده آنها همراه با سایر دوربین ها این کیفیت فزونی می یابد، زیرا  در این حالت کلیه دوربین های به کار گرفته شده با استفاده از یک سیگنال عمومی همگام می شوند که اصطلاحا به این عمل “genlocked” می گویند. در صورت عدم همگام سازی تصاویر تکه تکه شده و به صورت یکپارچه در نمی آیند.

این را هم بخوانید:
ویژگی دوربین های استودیویی

کاربرد نظامی دوربین های سبک

یکی از عمده موارد استفاده از این گونه دوربین ها موارد نظامی می‌باشد که به دلیل تنوع محصولات و فراوانی ابعاد در لباس نظامیان بسیار استفاده می شود که با توجه به اهمیت این موضوع مدتی است در ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین سردار سید تیمور حسینی رئیس پلیس راه ناجا در شهریور 1398 اعلام کردند که “به زودی دوربین‌های پرتابل دستی به پلیس راه های کشور واگذار می شود” که متن خبر را میتوانید از اینجا بخوانید