کلگی پایه یکی دیگر از ابزاری است که یک فیلم بردار حتما باید اطلاعات دقیق و جامعی از نحوه اتصال به پایه دوربین و کاربرد آن داشته باشد. هدف داریم که در این بخش از رسانه فارسی به این موضوع آن بپردازیم و در حد توان اطلاعات خود را با شما به اشتراک بگذاریم. وظیفه کلگی پایه که کلگی پن و یا پن هد نیز نامیده می شود این است که دوربین را به پایه اصلی آن متصل کند. این ابزار دو کار مهم انجام می دهد: اول اینکه این وسیله امکان تکیه گاهی محکم برای دوربین بر روی پایه را فراهم می سازد، دوم اینکه به فیلم بردار امکان حرکات دوربین به هر سمت و سویی چه بالا و پایین و چه چپ و راست را می دهد.

کاربرد کلگی در دوربین های سبک و سنگین

کلگی پایه را می توان هم در دوربین های سبک و هم در دوربین های بزرگتر و سنگین به کار گرفت. عموما در دوربین های سبک از یک دسته پن که معمولا در سمت راست کلگی یا هد نصب می شود برای کنترل صحیح حرکات دوربین استفاده می شود. این در حالی است که تصویر بردار دست چپ خود را وظیفه تنظیم و اداره حلقه کانونی در بدنه عدسی را بر عهده می گیرد. در دوربین های سنگین، غالبا از دو دسته پن برای این کلگی پایه استفاده می شود که اصولا باید به انتهای فوکوس و زوم نصب شوند. هم می توان دوربین ها را مستقیما بر روی آن محکم کرد و یا از طریق صفحه آن را به دوربین متصل ساخت. در صورت استفاده از صفحه، دوربین باید درون صفحه محفظه داری قرار گرفته و سپس بر روی پن هد محکم شود.

 

پایه دوربین,هد پایه دوربین,کلگی پایه

حفظ تعادل در کلگی دوربین

حتما باید دقت شود تا کلگی پایه و دوربین به صورت کاملا متعادل به هم متصل شوند، به ویژه اگر متن رسان جدیدا به آن اضافه یا از آن حذف شده باشد. کلگی پایه دارای یک قفل عمودی می باشد که اگر این قفل استفاده نشود دوربین تعادل خود را از دست داده و به عقب یا جلو خواهد افتاد و احتمال آسیب به آن افزایش خواهد یافت. حتی در صورت سنگین بودن دوربین ممکن است سه پایه نیز تعادل خود را از دست بدهد. به منظور جلوگیری از این خطرات، روی تمامی کلگی های پایه علامتی برای نشان دادن تعادل دوربین طراحی شده است که باعث اصلاح موقعیت دوربین بر روی کلگی پایه می شود.

نکته جالب در رابطه با این وسیله آنجاست که همچنان در زبان فارسی اسم مشخص و ثابتی ندارد و هرکس نام دلخواهی از نام انگلیسی آن ترجمه و بر آن میگذارد. برای مثال در ویکی پدیا اینگونه معرفی شده است :
سرپایه قطعه‌ای است که به عنوان رابط بین دوربین عکاسی و سه‌پایه یا تک‌پایه بکار می‌رود؛ به این ترتیب که از طریق صفحه‌ای، به زیر دوربین عکاسی پیچ می‌شود و با کمک یک گیره به سه‌پایه یا تک‌پایه متصل می‌شود. wikipedia

 

کشش در کلگی پایه

بهترین حالت در کلگی پایه این است که هنگام حرکات دوربین اندکی مقاومت داشته باشد. این بدین معنی است که اگر حرکات وارده بر دوربین بیش از حد لازم باشند، حرکات دارای لرزش و پر تکان خواهند بود. به خصوص اگر حالت کانونی بلند برای دوربین تظیم شده باشد. اگر کشش کلگی پایه کم باشد قالب بندی تصویر مشکل خواهد بود و ممکن است تصاویر گرفته شده دلخواه نبوده و اضافه باشند. برای اینکه دوربین کاملا ثابت باشد و هیچ حرکتی نداشته باشد، مثلا هنگامی که می خواهید از یک تابلو تصویر بگیرید یا مثلا زمانی که دوربین را بدون تصویر بردار رها می کنید، حتما به خاطر داشته باشید تا هم قفل عمودی و هم قفل افقی را استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که این کار را فقط باید در صورت نیاز انجام دهید، زیرا ممکن است باعث آسیب دیدن و فرسایش کلگی پایه و دوربین شود.

پایه دوربین,هد پایه دوربین,کلگی پایه

انواع کلگی پایه

کلگی پایه که پن هد نیز نامیده می شود انواع گوناگونی دارد که در اینجا به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم:

  1. کلگی سایشی یا اصطکاکی که در این نوع کلگی فشار به وجود آمده بین قطعات منجر به حرکات یکنواخت در دوربین می شود. نقطه ضعف آنها این است که ممکن است گاهی در ابتدا و انتهای یک پن آرام فشاری ناگهانی و نامنظم به دوربین وارد شود. این موضوع منجر به گیر کردن دوربین و در نتیجه پرش تصویر خواهد شد.
  2. کلگی پایه با حالت روغنی که این نوع کلگی دارای ضربه گیرهای نایلونی است. این ضربه گیرها اندکی اصطکاک تولید می کنند که خود این باعث ایجاد مقاومت بین کلگی پایه و دوربین می شود.
  3. کلگی روغنی نوع دیگری از انواع پن هد می باشد. این نوع هد در دوربین های سبک کاربرد فراوانی دارند. این ابزار نوعی مایع سیلیکونی با نیروی چسبندگی شدید در خود دارد که باعث کندی در حرکت هد می شود و باعث می شود که دوربین حرکاتی بسیار نرم داشته باشد. خوشبختانه، دمای هوا بر این ماده اثر ندارد و با خیال راحت می توان آن را در هر دمایی استفاده کرد. همچنین این پن هد دارای نوعی فنر های درونی می باشد که باعث به وجود آمدن مقاومت کشش می شود.
  4. کلگی بادامکی برای دوربین های سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کلگی دارای بادامک و یا سیلندر هایی هستند که کنترل حرکات دوربین را بر عهده می گیرند.

در این بخش به کاربرد کلگی پایه و روش های استفاده از آن و تعدادی از انواع آن اشاره شد. بهتر است بدانیم که داشتن اطلاعات درست از ابزار و تجهیزات ضروری در امر فیلم برداری باعث سهولت انجام این کار شده و علاوه بر این، کیفیت تصاویر گرفته شده را نیز ارتقا می بخشد. همچنین رسانه فارسی در بخشی دیگر به مزیت های استفاده از دوربین فیلم برداری حرفه ای پرداخته است که در آنجا نیز در رابطه با پایه دوربین و کلگی آن صحبت کرده است بنابراین خوشحالیم که در سایت رسانه فارسی اطلاعاتی هر چند مختصر در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم.